Developeri skúšajú lízing bytov

31.05.2010 06:52

Hoci byt nie je auto, dá sa už zaobstarať aj na lízing.

Developeri spestrujú možnosti financovania bývania v čase, keď trh realít stagnuje a hypotekárni úradníci sú prísnejší než pred rokmi. Pritom práve ľudia, ktorí v bankách nepochodili, majú byť cieľovými spotrebiteľmi bytového lízingu. "Pre nás je podstatné, že klient sám zhodnotí svoje možnosti v rámci splácania svojho bývania a nemáme obavy z toho, že by upustil od korektného prístupu k tejto veci,“ hovorí Martin Chrenko, projektový manažér spoločnosti Grafobal Group Development, ktorá s lízingom bytov začala vo svojom bratislavskom projekte Račany Bianco.

 

Háčik je v záruke

Lízing bývania investori nastavili podobne ako pri automobiloch. Po zaplatení akontácie môže zákazník byt užívať, pričom mesačne uhrádza ďalšie splátky. "Ponúkame rovnaké podmienky ako ponúkajú banky s tým, že nám klienti nemusia preukazovať žiaden budúci príjem. Naše záruky spočívajú v tom, že klient uhradí pri lízingu prvú zálohu vo výške 25 percent z ceny bytu a následne ho spláca vo výške jedného percenta mesačne počas ôsmich rokov,“ vysvetľuje Ján Man, investičný riaditeľ spoločnosti Pezinské tehelne - Paneláreň, ktorá stojí za pezinským projektom Domeo. Kupujúci by tak mal v tomto prípade cenu bytu preplatiť o 21 percent.

Rovnako ako pri autách, aj byt prejde do vlastníctva užívateľa až po splatení celej sumy. Dovtedy je iba nájomcom a zárukou mu je hlavne kredit a finančná stabilita developera. "Výhody klienta spočívajú v tom, že ak sa mu nepodarí získať úver z banky, je tu ešte aj táto možnosť. Nevýhodou je, že byt dostane do vlastníctva až po ôsmich rokoch,“ dodal Man. V projekte Račany Bianco je maximálny čas lízingu 15 rokov.

 

Nemáme na výber

Kým na Slovensku sú zaužívanými formami financovania hlavne kúpa v hotovosti a hypotéka, v susednom Rakúsku je vyhľadávaným spôsobom aj systém podobný lízingu. Po zaplatení počiatočnej istiny vo výške desiatok tisíc eur a platení nájomného môže užívateľ bytu po rokoch nehnuteľnosť odkúpiť. Uhradí však cenu nižšiu o predchádzajúce platby, pričom výhodnosť tohto financovania je podmienená štátnymi dotáciami. Na našom trhu v minulosti s touto alternatívnou formou financovania experimentovala spoločnosť VAV Invest vo svojom banskobystrickom projekte Suchý Vrch. U nás je dotované bývanie, ako napríklad komunálne byty určené výhradne na prenájom. "Výrazný rozdiel systému bývania na Slovensku a v Rakúsku znižuje popularitu bývania na prenájom na Slovensku. V Rakúsku existujú dotácie bývania a podiel súkromného vlastníctva je omnoho menší. Zároveň domácnosti na Slovensku preferujú skôr bývanie pod vlastnou strechou, a aj preto je systém lízingu nehnuteľností na Slovensku nerozvinutý,“ tvrdí Dávid Dereník, analytik UniCredit Bank Slovakia.

 

zdroj: hnonline.sk, Miroslav Hargaš, 25.03.2010

pridaj priamu reakciu (0x) hlasovať:  -  1 2 3 4 5  +  (0x  [100 %])

naspäť