Aké poplatky pre realitné kancelárie sa platia vo svete?

25.06.2010 07:15

V súčasnosti sa aj v Európe zväčšuje počet sprostredkovaní nehnuteľností cez realitných maklérov. Deje sa to aj napriek skutočnosti, že poplatky za sprostredkovanie sú výrazne rozdielne v rôznych krajinách.


Poplatky pri prenájme nehnuteľností v Dánsku a vo Švajčiarsku sú veľmi výhodné, pri procese predaj-kúpa sú výhodné poplatky v Škótsku a Írsku, no Bulharsko „ponúka“ najdramatickejšie rozdiely v poplatkoch za podobné služby.


Prenájom
V Európe sa poplatky za sprostredkovanie prenájmu určia 2 spôsobmi: 1) jednorázovo sa vypláca polročný/ročný/dvojmesačný alebo trojmesačný nájom ako poplatok – po úspešnej transakcii 2) prenajímateľ platí % z ročného nájmu za sprostredkovanie, výška poplatku sa pohybuje medzi 10 – 12,5%
V Dánsku a vo Švajčiarsku sa neplatí poplatok za sprostredkovanie prenájmu, pričom v Anglicku si sprostredkovateľ účtuje poplatok aj za domáce zviera (100 fontov)!


Najnižší poplatok za prenájom platia v Rumunsku, najvyšší v Chorvátsku, kde odmena za sprostredkovanie môže byť aj 15-30% z ročného nájmu nehnuteľnosti. V Slovensku a v Maďarsku platí prenajímateľ za sprostredkovanie 1-2 mesačný prenájom, v Bulharsku môže byť aj 3-mesačný a platia to (podľa dohody) obe strany (prenajímateľ a nájomca). Na Slovensku sa platí pri poplatku plus DPH len v prípade, ak je prenajímateľ platcom DPH.


Kúpa – predaj
Poplatky pri predaji alebo kúpe nehnuteľnosti v tomto regióne sa dosť líšia. V Rumunsku je poplatok max. 3% a podľa dohody platí predávajúci alebo kupujúci. Na Slovensku a v Českej republike predávajúci platí v priemere 3-6%, v Chorvátsku zase poplatky hradí vo výške 2% predávajúci a 2% kupujúci. Domy v Nitre sa predávajú s províziou cca 3-5 %, podobne je to aj pri bytoch. Pozemky sú často okolo 5 %.

V Maďarsku a Bulharsku sa poplatok odvíja aj od tipu nehnuteľnosti a od miesta, kde sa nachádza. V Bulharsku je poplatok v rozmedzí 1-16% v Maďarsku 1,5-5%.

pridaj priamu reakciu (0x) hlasovať:  -  1 2 3 4 5  +  (0x  [100 %])

naspäť